MENU

O nás

Stolařství Ondrušovi – Dřevěné Hračky z Valašska

DŘEVĚNÉ HRAČKY Z VALAŠSKA – pod těmito třemi slovy nalezneme malou rodinnou firmu, která se již od roku 1993 zabývá výrobou dřevěných hraček. Jak sám název napovídá, firma sídlí v centru Valašska ve městě Vsetín.

V rodinné dílně vznikají hračky především z lipového dřeva. Volba materiálu není náhodná. Firma totiž navazuje svými produkty na lidovou výrobu a tradici, kde se běžně lípa používá k výrobě hraček. Lipové dřevo je měkké, lehké, příjemné na dotek a dobře se opracovává. Avšak na některé, především zvukové hračky, se používá smrkové dřevo, protože lépe rezonuje.

Většina hraček je bez povrchové úpravy, která by nevhodným způsobem zakrývala přirozený půvab dřeva. Finální podoba je dotvořena pouze jemným obroušením ploch a zakulacením hran.

Lidové hračky byly vždy známkou tvořivosti a nápaditosti. Pomáhaly dětem rozvíjet nejrůznější schopnosti. Ty nejmenší si na nich prořezávaly zoubky; ty větší si rozvíjely fantazii, logické myšlení, schopnost kombinovat, jemnou motoriku, koordinaci pohybů. Při hře se dřevem přicházely do styku s přírodními materiály, což posiluje estetické cítění a rozvoj představivosti. Hračky z Valašska na tuto tradici navazují a snaží se v ní pokračovat. Na rozdíl od záplavy barevných plastů z Asie. Důležitým přínosem je zde i šetrnost k přírodě.

Historie

Firma vznikla v roce 1993 ve městě Vsetín. Pokračuje tím v rodinné truhlářské tradici, kterou založil prastrýc Alois Vacek, vesnický truhlář z Jamného nad Orlicí. Jeho sortiment zahrnoval především nábytek z masivního dřeva, ale také dřevěné hračky. Prastrýcovy znalosti o zpracování dřeva jsou nyní využity další generací. Čest jeho památce.

Zprvu v rodinné dílně vznikala jen dřevěná zvířátka. Postupně firma začala obohacovat svůj sortiment také o různé didaktické hračky – stavebnice, vláčky, koníka s vozíkem nebo panáčka na žebříku. Pro oživení nabídky vznikly i hračky zvukové – trumpetka, řehtačky nebo velikonoční klapák.

Světlo světa spatřily také velké napodobeniny stavebnice a žebříku. Ty mají za úkol na různých jarmarcích a trzích poutat pozornost návštěvníků k prodejnímu stánku firmy a slouží jako dětský koutek.